HOME
PORTFOLIA / TECZKI
BIAŁO-CZERWONA / WHITE-RED
PROTEST TWÓRCÓW
BANK KALENDARZY
BANK WYSTAW
TWÓRCY I PRAWO
O NAS
KONTAKT
aktualizacja: 18.07.2021
  bialo-czerwona
DZIAŁY 
PRASA DONOSI 
STATUS TWÓRCY 
PRAWO AUTORSKIE 
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE 
TWÓRCZE PODATKI 
 
O TYM SERWISIE
 TWÓRCA NA CODZIEŃ

Zajawka tego działu już jest, to STATUS TWÓRCY. Niestety nic się w tej materii, czyli w polskim ustawodawstwie nie chce zmienić. W początkowej fazie organizacyjnej POROZUMIENIE ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE mocno ten problem akcentowało. Ostatnio (styczeń 2007) podobno coś w tej materii znowu drgnęło... Nie, nie drgnęło. PŁK już nic w tej materii nie zrobi, bo przesało istnieć. W tym dziale będą się pojawiały pierwsze jaskółki na ten temat.

 Nowe polskie PRAWO AUTORSKIE

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych została uchwalona w roku 1994 i ciągle jest nowelizowana. Jeszcze niedawno większość spraw, w których przedmiotem było właśnie prawo autorskie, sądy umarzały ze względu na "niską szkodliwość społeczną".

 Prawa autorskie, prawa osobiste,

- prawa majątkowe, prawa pokrewne, wartości niematerialne i prawne... To terminy nieobce każdemu autorowi, znają je również ci, którzy prace autorów wykorzystują. Kiedy jednak przychodzi do konfliktu okazuje się, że kwestie prawa autorskiego nastręczają mnóstwo kłopotów wszystkim: i tym, którym te prawa przysługują, i tym, którzy z nich korzystają; a nawet tym, którzy jednych i drugich zwykle reprezentują, czyli wielu prawnikom.

W tym dziale bialo-czerwona.pl znajdziecie wiele informacji i wyjaśnień ważnych i przydatnych dla użytkowników praw autorskich i praw pokrewnych:

- pełen tekst Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz towarzyszące jej rozporządzenia Ministra Kultury, a także bieżące informacje o legislacyjnych pracach ustawodawczych w tym zakresie,

- informacje o wszystkich organizacjach zbiorowego zarządzania, którym udzielił zezwolenia Minister Kultury oraz o tabelach wynagrodzeń zatwierdzonych przez Komisję Prawa Autorskiego.

 A niebawem w tym dziale:

- interpretacje i komentarze do wybranych fragmentów Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz innych przepisów,

- opisy i relacje z procesów o naruszenie praw autorskich oraz interpretacje precedensowych wyroków sądowych,

- wzory i przykłady umów przydatnych w obrocie prawami autorskimi,

Przede wszystkim zaś zawartość tego działu ma przyczynić się do zmniejszenia liczby konfliktów i sporów na gruncie interpretacji postanowień prawa autorskiego.

 UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Tematem EMERYTURY otwieramy nowy rozdział w funkcjonowaniu tego serwisu. Jest to możliwe dzięki współpracy B-C z Gazetą Prawną. Znajdziecie tu podstawowe informacje i zostaniecie skierowani pod właściwe adresy serwisów Gazety Prawnej.

Są przygotowywane kolejne działy o tematyce dot. twórców:

 TWÓRCZE PODATKI - JUŻ SĄ!

DO GÓRY
HOME   PORTFOLIA   BIAŁO-CZERWONA/ White-Red   PROTEST TWÓRCÓW   TWÓRCY I PRAWO   KONTAKT  
copyright 2003-2021 - ® Janusz Kobyliński