HOME
PORTFOLIA / TECZKI
BIAŁO-CZERWONA / WHITE-RED
PROTEST TWÓRCÓW
BANK KALENDARZY
BANK WYSTAW
TWÓRCY I PRAWO
O NAS
KONTAKT
aktualizacja: 18.07.2021

PROTEST TWÓRCÓW
 HISTORIA
 PAMIĘTACIE?

  Kronika 2003
Relacje z PROTESTU z 2003 roku
 
PROTEST 201?  

2006 - OPINIE, OCENY, WYPOWIEDZI...
........................................................

Twórcy i ich 50% kosztów uzyskania to feralny temat dla ministrów finansów. Trzy lata temu wicepremier Kołodko (wcześniej pokazujący służbowe pióro jako koszty uzyskania pisarza...) 5 czerwca po manifestacji PŁK wycofał się ze swych planów skasowania 50% (zobacz), a już 11 czerwca w dniu wizyty delegacji PŁK w MF, bezpośredno po powrocie do ministerstwa od przezydenta Kwaśniewskiego - zlożył dymisję (zobacz).

Jeśli przyjąć w aktualnym kalendarzu zdarzeń datę 20 czerwca jako punkt fiaska koncepcji odebrania twórcom 50%, to...

Janusz Kobyliński
bialo-czerwona.pl, 20 czerwca 2006

PS. Dymisja Gilowskiej 23 czerwca. Tym razem o połowę krócej...

........................................................

Załóżmy, że reakcja prezydenta Kaczyńskiego kończy pewną pisowska grę, w której dzięki wam mają kilka pieczeni:

1. Prezydent Lech Kaczyński zdobywa wreszcie jakieś punkty
2. Rząd ma szanse wyjść z kompromitującego klinczu zafundowanego przez Z. Gilowską
3. ...i może pozbędzie się niewygodnego ministra finansów
4. Platforma traci mocne argumenty i ew. nowy elektorat
5. Zażegnanie zagrożenia utworzenia koalicji ludzi kultury, nauki i edukacji i ew. ugrupowania, którego szanse na wejście do sejmu w aktualnej degrengoladzie politycznej jest niemal pewne. A to uratowane kilku procent PISu... I zastopowanie przyszłej koalicji "twórców" z PO...

Najciekawsza jest pieczeń ostatnia. I najpoważniejsza wasza strata, jeśli osiądziecie na laurach niewątpliwego krojącego się "kompromisu", czy jak go zwał - zwycięstwa. I znowu do następnego pożaru...

Wasz kibic

/b-c: zobacz też "Jak PiS kusi inteligencję" w PRASA DONOSI/

........................................................

Przesyłam do wykorzystania tekst swojego cotygodniowego felietonu "Rejsy po gospodarce", który zostanie opublikowany w piątek 9.06.06 w "Dzienniku Bałtyckim".
/Zostaję sponsorem "becikowego" - czytaj w FORUM/

prof. dr hab. Piotr Dominiak
Politechnika Gdańska
Wydział Zarządzania i Ekonomii
Dziekan

........................................................

Protestuję stanowczo i do upadłego!!
Nie dajmy się zepchnąć na zupełny margines.

Większość artystów nie ma prawie żadnych środków do życia - a tym bardziej na zabezpieczenie emerytalne. - stawka narzucona nam automatycznie.
Kultura i jej twórcy zawsze była najgorzej traktowana w wolnej Polsce. ( -pomijam pieszczochów systemów - dawnych i dzisiejszych )
Jeszcze gorzej wyglądamy w porównaniu z innymi, nawet sąsiednimi krajami.

Alicja Słowikowska
malarka
kuratorka "Sztuki Książki"

/od b-c: odnośnie sąsiednich krajów: Litwa potrafiła legislacyjnie wprowadzić status twórcy a nasze MK wysyłało tam wcześniej na konferencję dot. właśnie problemu statusu twórcy swego człowieka... i nic./

........................................................

Rząd przyjął podatki. Idę po styropian - choć nie pamiętam za bardzo protestów w latach 80-tych. Powoli zbliża się czas protestów - po wakacjach. Widać, że z tym rządem nie da się rozmawiać inaczej niz zaostrzając formę protestu. Rozmawaiając z kolegami z pracy czuję, ze zlość na obecną politykę (lub jej brak) w sprawie nauki narasta.

Jestem także do dyspozycji, gdyby trzeba bylo zaostrzyć formę naszego stanowiska - do czego zachęcam.

Młody naukowiec z dużym dorobkiem
Piotr Gauden, adiunkt, UMK

........................................................

Jestem do dyspozycji, gdyby trzeba bylo zaostrzyć formę naszego stanowiska - do czego zachęcam.

Ostatnie zdanie w liście-odpowiedzi Premiera (...liczy na wyrozumialość i dobrą wolę środowiska) jest pogardą jak i wyzwaniem, które trzebaby podjać.

Pozdrawiam Organizatorów. Jerzy F. Janik, prof. dr hab.
AGH

ps. Nawiazalem do niedawnej odpowiedzi Premiera na petycję w przedmiotowej kwestii przedlozoną przez tzw. Komitet na Rzecz Rozwoju Nauki w Polsce (dawniej, Komitet Ratowania Nauki Polskiej), ktora to odpowiedz jest do otworzenia na:
http://krnp.ipipan.waw.pl/index.php?podstrona=50odpowiedz.php

Komitet ten zebral juz ok. 16 tys internetowych podpisow (http://krnp.ipipan.waw.pl/, a tam jest wlasnie link do odpowiedzi Premiera) i w wiekszosci przekazal je niedawno Premierowi i stad ten list/odpowiedz. A owo zdanie, wlasciwie koncowa fraza odpowiedzi to:

"......W sytuacji, kiedy nie można spełnić wszystkich oczekiwań, zmuszony jestem dokonać trudnego i bolesnego wyboru. Kieruję więc moją prosbę o pomoc w rozwiązaniu tego dylematu do elity naukowej Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem przekonany, ze mogę liczyć na pomoc, wyrozumiałość i dobrą wolę Waszego, twórczego i naukowego środowiska."

........................................................

Oprogramowanie, które dzisiaj sprzedaję tworzyłem przez 5 lat. W tym czasie ponosiłem duże koszty na zakup potrzebnych narzędzi i pracowałem jak wół nie wiedząc czy kiedykolwiek sprzedam wyniki swojej pracy. Teraz, kiedy po kosztownej kampanii reklamowej obciążającej tylko moj prywatny budżet odniosłem sukces i mogę wreszcie sprzedawać swoje oprogramowanie Państwo odmawia mi prawa do odpisania z zysku kosztów jakie poniosłem. Przecież ja nie proszę o żaden przywilej, ja tylko upominam się o prawo odliczenia kosztów, które faktycznie poniosłem tworząc moje oprogramowanie.

Żadnej działalności twórczej nie da się porównać do działalności gospodarczej. Koszty każdej działalności twórczej ponoszone są zwykle przez kilka lub kilkanaście lat przed uzyskaniem sukcesu i zysków, o ile w ogóle przychodzą. W jaki inny sposób niż zryczałtowane koszty uzyskania twórca może odpisać te koszty od zysku ze sprzedaży wyników swojej pracy w bieżącym roku kalendarzowym?

Wszyscy twórcy zarówno w sferze kultury jak i nauki ponoszą koszty nie mając żadnej gwarancji zakończenia swojej pracy twórczej sukcesem. Wytwarzając wartości intelektualne, artystyczne i kulturalne służące społeczeństwu mają prawo oczekiwać od społeczeństawa uznania, że aby stworzyć te wartości musieli ponieść koszty.

W świetle tego co napisałem każda propozycja przedstawiciela Państwa dotycząca zniesienia kosztów uzyskania dla twórców pod hasłem "zniesienia przywileju" oraz "zrównania praw obywateli" brzmi groteskowo i absurdalnie.

Tomasz Trzciński

........................................................

Przykro mi, ale nie podpiszę podobnej bzdury. Artyści wykształceni za moje podatki - czyli "za darmo" maja mieć prawo do korzystniejszych form rozliczania??????????????? Bzdura!!!!. Mało tego kształcenie na tego typu uczelniach powinno być w 100 procentach płatne. Wybitni artysci - czoło kultury polskiej powinni bazować na stypendiach państwowych. I powinien to być honor dla twórcy. Reszta pseudoart ma zarabiać na swoim talencie tak jak robią to inni na całym świecie. Nowe warunki gospodarcze nie promują chały i wpierania nieudaczników. Tacy są Ci co podpisują podobne bzdurne postulaty.
RÓWNOŚĆ DLA WSZYSTKICH TWÓRCÓW.
Nie kończyłam ASP bo rządziła w nim komuna. Teraz ta sama komuna chce wyciągać z mojej kieszeni i wsadzać do swojej. Tworzę - zarabiam - płace podatki - głowę trzymam wysoko - mimo, że moja wiedza to mój koszt i nikt łopatą do głowy nie wsadzał mi wiedzy.
Proszę o wydrukowanie listu - chociaż sadzę, że tego nie zrobicie -
Dorota Urbaniak-Pełka
CERAMIK-SAMOUK-ARTYSTA - TO BRZMI DUMNIE.

/b-c - list jest klasycznym przykładem skutków mylącej propagandy w stylu: ulga, przywilej, korzystniejsza forma... /

........................................................

W Polsce bezrobocie spadło tylko dlatego, że ludzie wyjechali pracować za granicę. Likwidacja 50% kosztów uzyskania przychodu może spowodować (i słusznie) jeszcze większy exodus. Jestem pełna podziwu dla Pani Gilowskiej, że tak zawzięcie i z takim poświęceniem walczy z szalejącym bezrobociem. Brawo Pani Minister !
Mam szczerą nadzieję, że niedługo na poranną zmianę będzie Pani szła do ministerstwa, na drugą na uniwerek (ktoś musi w końcu uczyć), a w międzyczasie naprawi Pani komuś cieknący kran, bo hydraulików wysłaliśmy do Francji.

Z poważaniem
Ewa Kupidłowska
Już za tydzień szczęśliwy emigrant

........................................................

Uważam, że odebranie prawa do odpisu 50% kosztów uzyskania przychodu w przypadku nauczycieli akademickich jest niesprawiedliwością, tym bardziej skandaliczną, iż p. prof. Gilowska jako pracownik naukowy doskonale zna realia polskich uczelni. W Polsce przysługuje człowiekowi prawo do wynagrodzenia za pracę (z tego powodu do niedawna nawet nie była usankcjonowana prawnie działalność wolontariuszy!). Każdy oczekuje wynagrodzenia za wykonanie zadania w ramach swojej pracy, więc dlaczego to pracownik naukowy ma ,,dopłacać'' do prowadzonych przez siebie badań, swoich wystąpień konferencyjnych czy publikacji swoich książek. Każda konferencja to obecnie wydatek rzędu 300-800 zł, co sporadycznie pokrywają uczelnie (albo też wybranym osobom, co być może określa perspektywę pani prof. Gilowskiej...). W obecnym systemie finansowania nauki, przejęcie inicjatywy przez nauczyciela akademickiego jest jedyną skuteczną drogą realizacji zamierzeń badawczych i awansu naukowego. Istotą pracy naukowej jest zasada ''kto nie idzie do przodu - ten się cofa'', wobec czego ten, kto się zdecydował na karierę naukową po prostu nie ma wyjścia. Godzimy się pokornie na ten wyzysk, bo pozwolono nam - w podszytej hipokryzją łaskawości! - dorabiać na drugich etatach.

Myślę, że w profesjach artystycznych jest dużo analogii to obecnej sytuacji pracowników naukowych. To obrzydliwe, takie wykorzystywanie ludzi! Polska obawia się ,,drenażu mózgów''? - niepotrzebnie! Sama prowokuje do ucieczki z tego niewolniczego kraju ślepych decydentów. Uciekajcie stąd, kto tylko może!!!
Dorota P-Jachnik
Nauczyciel akademicki

........................................................

Nie podoba mi się działalność Waszego portalu biało-czerwona, ani stowarzyszenie PŁK, szczególnie artykuły na forum. Reprezentujecie wszystko co najgorsze w starym układzie, od głównej lini programowej po pomysły i ,,salonowe'' towarzystwa w stylu ,,Michtrixa''.
Żałuję, że w pierwszym odruchu podpisałam wasza listę w sprawie Gilowskiej. Pragnę zauważyć, że mamy pierwszy od 17 lat wolny rząd w Polsce.
I z przykrością stwierdzam, że środowisko artystów jeszcze się nie obudziło bo to zobaczyć. Artykuł Piotra Szmitke na Forum biało-czerwonej jest żałosny.
Iza Rostworowska
architekt wnętrz.

........................................................

Przyłączam się do protestu
Jan Witold Suliga
dyrektor
Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

........................................................

Byłoby to działanie wyraźnie skierowane przeciwko ludziom nauki.
W. Mioduszewski

........................................................

50% czy fatalna polityka kulturalna?

Chciałam się podpisać pod listem w sprawie 50% uzysku dla twórców, ale napisaliście:
"A więc - aby wyrazić swój sprzeciw wobec fatalnej polityki kulturalnej państwa - ZŁÓŻ SWÓJ PODPIS wypełniając formularz:"
TO NIE JEST TO SAMO!
Na temat polityki kulturalnej państwa - jej dobrych i złych stron - chętnie podyskutuję.
A pod takim tekstem się jednak nie podpiszę...
Agnieszka Wlazel - animator kultury
........

Rozumiem zarzut, formalnie nie do odparcia. Tak pozostało po protescie 2003 - być może od tamtego okresu coś się zmieniło, co umknęło nie tylko mej uwadze.
Następuje zmiana na treść zgodną z tym konkretnym działaniem.
Chętnie opublikuję Pani polemikę np. z tekstem Edwarda Wasilewskiego Czy Polakom grozi gnypalstwo?. Będzie na temat.
Może sprowokuje Pani innych?
ukłony
Janusz Kobyliński / b-c

........................................................

Popieram protest całego środowiska. Pomysł jest bardziej niż krzywdzący!
prof. dr hab. Regina Bochenek-Franczakowa
Instytut Filologii Romańskiej UJ

........................................................

Wszystko na ten rząd zwalacie. Za komuny było lepiej co?
Wilhelm Grzesiak

........................................................

Zniesienie 50% uzysku, to tylko tworzenie bezsensownej biurokracji. Szczyt tępoty. Przyłączam się do protestu
Jan Purzycki

........................................................

Pazerna władza
Koledzy Twórcy, dlaczego my sie dziwimy, kulturę już dawno zepchnieto do rynsztoka, nie jest potrzebna politykom co widać słychac i ...czuć oglądając zachowania, wypowiedzi i gołe nogi wystajace z pod nogawki! Ci ludzie nie maja pojęcia czym wogóle zajmuje sie twórca i jakie są koszty wykonywania zawodu i inwestowanie w własną twórczą dzialalność. Projekt odebrania twórcom kosztow uzysku jest po prostu kuriozalny.
Pani Zycie Gilowskiej odebralo rozum nie tylko w tym względzie. Współczuję biednej, że tak sie meczy w tym Nierządzie.
Bogdan Solle

........................................................

Znów ktoś dybie resztki kultury w tym kraju!
Czyżby chodziło o to, że ciemnogrodem łatwiej się rządzi?
Podpisuję się pod protestem wszystkim co mam!
Pozdrowienia,
Radek Popłonikowski

........................................................

Pani minister finansów nie była łaskawa zapewne zorientować się, jakie są nie od dzisiaj zarobki w teatrach
[piszę o tym, bo coś na ten temat wiem].
W związku z tym stanowczo protestuję przeciwko pomysłowi zniesienia 50-cio procentowej ulgi z tytułu kosztów uzyskania.
Z poważaniem
Jacek Zagajewski - scenograf

........................................................

Jest to kolejna próba ograniczania wolności twórczej przez bezdusznych urzędników. Planowane zmiany są bowiem niczym innym jak podwyższeniem o 100% podatków wymierzonym w artystów. Inne profesje prowadzace działalność gospodarczą mogą bronić się poprzez udokumentowywanie ponoszonych przy wykonywaniu usług kosztów. Każdy trzeżwo myślący człowiek wie iż w przypadku pracy artystycznej było by to czaem niezwykle trudne a w większości wypadków niemożliwe.
Jedyna rada na przyszłość: w następnych wyborach parlamentarnych zagłosujmy wszyscy tak aby odpowiednie decyzje w rządzie i parlamencie podejmowali ludzie z większą wyobraźnią, kulturą i wrażliwością artystyczną (mogą być nawet łże-elity). Aby następny minister nie szukał groszowych oszczędności w pustych kieszeniach artystów.
Maciej Piękniewski

........................................................

Bardzo proszę o usunięcie mojego nazwiska z listy popierających protest.
Uważam, że nieuczciwym jest publikowanie dziś nieaktualnej, sprzed kilku lat, listy osób popierających protest. Ja obecnie nie wysłałem swojego poparcia, a moje nazwisko figuruje na liście jako aktualne w tym proteście.
I proszę mi nie wyjaśniać, że protest dotyczy tego samego tematu - mnie chodzi o zasadę uczciwego pozyskiwania poparcia - nie manipulacje typu łokaszenkowskich wyborów.
Wojciech Smolak
ZPAF
nr leg 408
........................................................

PONIŻEJ TEKSTY Z PROTESTU 2003

........................................................
Niniejszym stanowczo prostestuję przeciwko nieostrożnej i nieodpowiedzialnej polityce finansowej rządu mającej na celu obniżenie kosztów uzyskania dla artystów w przypadku umów o dzieło z dotychczasowych 50%.
Posunięcie to zrujnuje i tak niezbyt chronionych artystów polskich.
Hadrian Tabęcki
........................................................
Tak nie wolno postępować, zwłaszcza w biednym kraju. I to w centrum Europy, w przededniu akcesji.
Barbara Zembrzuska
........................................................
Ja dr Mirosław Bujko protestuje. Panie Kołodko, zastałeś Pan
Polskę drewnianą i ty nic nie kombinuj. I proszę nie zazdrościć
ludziom kreatywnym, jak samemu się nic nie potrafi stworzyć.
Mirosław Bujko
........................................................
Przyłączamy się do protestu, bez dwóch zdań.
Magdalena Łazarkiewicz
Piotr Łazarkiewicz

........................................................
Przyłączam się do protestu przeciwko tym skandalicznym pomysłom!
Leszek Wójtowicz
........................................................
Witam Państwa
Załączam protest na mojej stronie
www.radiopomost.com
Przychylam się do protestu, moja strona jest największym portalem na zachodnim wybrzezu stanow i jest to jedyny
niezależny glos narodowo-katolicki w Arizonie jak i w tej części USA.
pozdrawiam i zycze powodzenia
Victor A. Zolcinski
........................................................
Protestuję przeciwko prymitywnemu drenowaniu kieszeni podatników; zamiast zwiększać podatki i wydatki budżetowe należy zmniejszyć administrację, z Panem Kołodko na czele....
Nie chcę płacić na pracę ludzi głupich i niekompetentnych.
Jeszcze może jedna parafraza...
W odpowiedzi na kiedyś wypowiedziane przez kogoś zdanie, odpowiadam
NARÓD BEZ WAS SIĘ WYŻYWI !
Krzysztof Izdebski
........................................................
Z wielką chęcią podpisuję się, tym bardziej, że o ile pamiętam prof.Kołodko był jednym z pierwszych, którzy zainicjowali objęcie "kosztami uzysku" pensji nauczycieli akademickich i pracowników naukowych.
Andrzej Paczkowski
........................................................
Weź się Pan, Panie Kołodko, lepiej za bieganie maratonów! Sukcesów tam nie osiągniesz, ale przynajmniej mniej spieprzysz! Ci, którzy jeszcze chcą coś tworzyć i tak w większości zyją na skraju nędzy. Jeszcze chcesz Pan ich pognębić? Nie patrz Pan na kilku tuzów, którzy zyją jak pączki w maśle, ale patrz Pan na innych. Chcesz Pan do końca unicestwić resztki POLSKIEJ kultury?? BRAVO!!! (to nam pozostanie!)
Mirosław Odyniecki
........................................................
Na egzaminach wstępnych do szkół muzycznych (i innych artystycznych) komisje powinny uświadamiać zapaleńcom, że:
1. Przez 17 lat będziesz spędzać 60% czasu więcej na nauce, niż rówieśnicy
2. Nie będziesz miał wakacji, bo trzeba ćwiczyć na instrumencie
3. Po skończeniu szkół będziesz musiał nadal pracować nad rozwojem własnym
A po tym wszystkim będziesz zarabiać MNIEJ niż sprzątaczka lub motorniczy tramwaju. I to niezależnie, czy będziesz muzykiem w filharmonii, operze, czy będziesz jazzmanem, czy rockowcem.
Powinni też informować, że aby żyć z "muzyki" nie trzeba się uczyć - wystarczy pokolorować włosy na czerwono, przebić sobie uszy i nos i przepić gardło
Radek Barczak
........................................................
Podpisuję sie rękami i nogami.
Iza Michalewicz - dziennikarz niezależny.
........................................................
Przyłączam się do protestu. Wszystkie ostatnie rządy miały gęby pełne
górnolotnych frazesów, a kulturę w dupie. Artyści mają teraz zapełnić
dziurę w budżecie, która istnieje na skutek rozkradania publicznego
majątku przez wysokich urzędników i rządzących polityków.
Jerzy Hanusek
Prezes Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia, Kraków

........................................................
Min. Dąbrowski na konferencji na żywo transmitowanej w TVN 24 powiedział, ze nie ma mowy o zabraniu kosztów uzyskania prawdziwym twórcom. Trzeba mu to przypominać i już teraz pytać, co zrobi, jeśli zdanie Kołodki i reszty Rady Ministrów będzie inne. Czy poda się do dymisji, tak jak Balicki ?
Niech ktoś go juz teraz pyta, co zrobi.
Jan Morek
........................................................
Podatkowe propozycje Kołodki są skandaliczne!!!
Dżamila Ankiewicz.
........................................................
Podpisuje sie pod petycja przeciw proponowanym przez p. Kolodke zmianom w opodatkowaniu twórców. Sugeruje, by jego radosna twórczosc opodatkowac zryczaltowana stawka 100%. Moze zrezygnuje.
Mieczyslaw Danko, twórca.
........................................................
Dopisuję pod protestem w sprawie zamachu Kołodki na nasze prawa autorskie.
Małgorzata Suświłło
UWM w Olsztynie

........................................................
To juz przechodzi wszelkie pojęcie. Min. Kołodko pokazuje w TV długopis (jeszcze przed oświadczeniem w Brukseli) sugerując wielkość kosztów uzysku. Przecież nawet ten długopis nie jest jego, nie mowiąc o pracy sekretarek piszacych jego publikacje - jemu napewno nie należy sie 50% kosztów uzysku!!!!!!! - może zrezygnować. Ale co ta jego pisanina ma do naszych działan twórczych. Ten projekt likwidacji kosztów jest dorznieciem sztuki w Polsce. I z czym do Europy? Ci ludzie nic nie rozumieją z tego co sie w kraju dzieje. Do tego dochodzą podsłuchy o wiekszym zasiegu niż za komuny! Kontrola zwykłych listów w urzędach celnych (jak w czasie stanu wojennego dostaje listy z nalepkami o zezwoleniu na dostarczenie). Ciekawe co nam jeszcze wymyślą? Jak nie bedziemy protestować i co więcej uświadamiać o przyczynach protestu zwykłych obywateli tego kraju to skończymy pod mostami!!!!!
Jan Berdak - artysta niezależny

........................................................
Zalejmy Kołodkę!
Zalejmy go e-mailami. Na adres jego miejsca pracy, czyli Ministerstwa Finansów. Tak intensywnie zalejmy aby się powiesił, przepraszam! zawiesił! Komputer czyli! Może coś do Pana Ministra wreszcie dotrze! Może do Pana Ministra dotrze, iż słowo minister oznacza (w łacinie) sługa! Został wybrany (powiedzmy...) przez społeczeństwo ażeby jemu, czyli społeczeństwu jak-najlepiej-jak-tylko-potrafi służyć!!!
Treść e-mailu powinna być najprostsza. Np.: - "Panie Ministrze! Niech Pan zostawi nas w spokoju!". A sami sobie damy radę!
Grzegorz Eberhardt
........................................................
Wszyscy na kiełki?
Pomysł zmniejszenia kosztów uzysku jest poważnym zagrożeniem dla skutecznie już pauperyzowanej grupy twórców i artystów. Należy się mu z całą mocą przeciwstawić.
Na takie pomysły lekarstwem może być wizyta w księgarni, sklepie z wyposażeniem dla plastyków, czy lektura rachunków płaconych za mieszkanie czy media.
Wstyd, że ktoś, kto zna warunki środowisk nauczycieli akademickich i aspiruje do roli mecenasa kultury (dla krakusów: piszczałki w restaurowanych organach w krakowskiej filharmonii) wystepuje z takim pomysłem.
Nie wszyscy możemy odżywiać się kiełkami, a do takiego modelu konsupmcji pchają nas pomysły Tygrysa na Kiełkach.

Jacek Klich
........................................................
Protest jest w pełni uzasadniony. Osobą, która walczyła o 50% kosztów uzysku był swojego czasu prof. Kołodko. Potwierdza się stara zasada, że punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Jedyną dzialalnością twórczą, która nie zasługuje na uwzględnienie 50% kosztów uzysku jest kuriozalna twórczość ministra finansów.
Stanisław A.Witkowski

........................................................
Jestem przeciwny zmianom wprowadzonym przez pana ministra Grzegorza Kolodke dotyczacym obcieciu kosztow uzyskania. Kazdy kraj czlonkowski ma indywidualna polityke wobec srodowisk tworcow - trudno by San Marino mialo taka sama jak Wlochy - podobnie specyfika polskiej polityki kulturalnej. Nasz kraj wielokrotnie niszczony i budujacy dopiero wlasna kulture bez pietna totalitaryzmow i wojen powinien miec wyjatkowo sprzyjajace warunki dla tworcow - i to rowniez amatorow. Jako szef Okregu ZPAP w Poznaniu na codzien stykam sie z problemami kolezanek i kolegow i sam ich doswiadczam. Przy obecnie trudnej sytuacji gospodarczej naszego kraju moze ta decyzja zawazyc na kondycji tworcow w negatywny sposob rzutujac na kulture Polska. Narzekamy na jej poziom; i rzeczywiscie - decyzja ta pokazuje jej poziom. Straty moga byc niewymierne skutkujace wyjazdami z kraju naszych artystow, zla opinia o naszym kraju i poziomem artystycznym przedsiewziec, zubozeniem tworcow. Zauwazmy niedawny przyklad Festiwalu Eurowizji na ktory przeznaczono ponad 10 mln dolarow - kultura to promocja narodu i swiadoma tego Lotwa zrobila reklame swojego kraju na celujaco. Pozostaje smetna refleksja - czy wyobraznia jest dostepna tylko artystom? Wydaje sie, ze ekonomistom tym razem jej zabraklo...
Witold Zakrzewski - Prezes ZO ZPAP w Poznaniu


........................................................
UWAGA: przysłanie tekstu oznacza wyrażenie zgody na jego publikację.
protest@bialo-czerwona.pl

 
PROTEST TWÓRCÓW   DO GÓRY
 
 LINKI 2006

  PODPISY
Zobacz LISTĘ SYGNATARIUSZY PROTESTU
  FORUM
PUBLICYSTYKA,
panel dyskusyjny
  NAPISZ
OPINIE, OCENY, WYPOWIEDZI...
 PRASA pisze...
PRASA O PROTEŚCIE TWÓRCÓW
HOME   PORTFOLIA   BIAŁO-CZERWONA/ White-Red   PROTEST TWÓRCÓW   TWÓRCY I PRAWO   KONTAKT  
copyright 2003-2021 - ® Janusz Kobyliński