HOME
PORTFOLIA / TECZKI
BIAŁO-CZERWONA / WHITE-RED
PROTEST TWÓRCÓW
BANK KALENDARZY
BANK WYSTAW
TWÓRCY I PRAWO
O NAS
KONTAKT
aktualizacja: 18.07.2021

PROTEST TWÓRCÓW
 HISTORIA
 PAMIĘTACIE?

  Kronika 2003
Relacje z PROTESTU z 2003 roku
 
PROTEST 201?  
TWÓRCY DO UNI BEZ 50% KOSZTÓW UZYSKANIA!

WCZORAJ /13 maja/ W BRUKSELI PREMIER KOŁODKO
zapowiedział zniesienie przysługującym twórcom 50% kosztów uzyskania przychodu! /niżej artykuł z Rzeczpospolitej/

RÓWNIEŻ WCZORAJ ODBYŁO SIĘ Z INICJATYWY ZPAP
spotkanie zaproszonych przedstawicieli różnych środowisk twórczych z przedstawicielami rządu, senatu, prasy. Omawiano krytycznie ciężką sytuację materialną twórców. Wysunięto szereg postulatów wobec przybyłych urzędników ministerstwa finansów i ZUS. Aktywne wsparcie oraz inicjatywy ustawodawcze obiecał przybyły również senator Bogusław Litwiniec, delegowany właśnie do Brukseli jako obserwator. Podjęto decyzję o powołaniu forum/porozumienia, które zjednoczy wszystkie środowiska twórców. Wkrótce zostaną podjęte działania, aby porozumienie takie, prawdopodobnie pod nazwą ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE /z racji miejsca wczorajszego spotkania oraz zaproszenia udzielonego przez prof. Kwiatkowskiego do dalszych spotkań w Łazienkach/ spowodowało właściwe wysłuchanie przez stronę rządową naszych postulatów.

BIALO-CZERWONA.PL jako pierwsza informuje Was o tych faktach!
Znajdziecie tu kolejne bieżące informacje. Wszystkich zainteresowanych kierujemy do inicjatora porozumienia, czyli do ZPAP. Piszcie biuroorg@zpap.pl z tematem ŁAZIENKI KROLEWSKIE.
Wasze wypowiedzi będziemy publikować również u nas.

bialo-czerwona.pl oferuje w AKTUALNOŚCIACH stałe miejsce na stworzenie listy kontaktów reprezentantów środowisk twórców oraz na forum informacji o publikacjach prasowych /linki/ na interesujący nas temat. Zapraszamy!

Janusz Kobyliński
/14 maja /
a oto tekst z dzisiejszej /14 maja/ Rzeczpospolitej:
/pod nim linki do innych artykułów prasowych/
............................

Polska w strefie euro najwcześniej w 2008 roku

Pomoc Unii za wyższe podatki

50-procentowy koszt uzyskania przychodu, z jakiego korzystają dziś twórcy, zostanie od 1 stycznia 2004 roku zlikwidowany. Jedynie ci, którzy udowodnią nadzwyczajne koszty działalności, zostaną objęci specjalną stawką 19-procentową, czyli taką, jaką płacą od zysku przedsiębiorcy - powiedział wczoraj w Brukseli wicepremier Grzegorz Kołodko.

Jego zdaniem nowe przepisy to część szerszej strategii likwidacji niemal wszystkich ulg poza znaczącym wyjątkiem wspólnego rozliczania się małżonków. Bez takich cięć, uważa wicepremier, Polska nie będzie w stanie wykorzystać unijnych funduszy pomocowych, bo samorządy nie wygospodarują środków na ich współfinansowanie. Bruksela domaga się udziału w finansowaniu około 1/3 kosztów projektów. W 2006 roku przychody fiskalne, dzięki likwidacji ulg, zwiększą się o 5,6 mld złotych. Całość tych środków Kołodko chce przekazać samorządom.

Oznacza to, że wyższe podatki nie przyczynią się do ograniczenia deficytu budżetowego kraju. Wręcz przeciwnie, z powodu składki wpłacanej do budżetu Unii w 2004 roku, z krajowego wypłynie 7,4 mld złotych, pomniejszone o 2,4 mld zł specjalnego ryczałtu ustalonego w traktacie akcesyjnym. Bruksela w tym czasie przekaże Polsce więcej pieniędzy, ale trafią one bezpośrednio do rolników, przedsiębiorców i samorządów, nie zasilą więc budżetu państwa.
Dlatego, jak ujawnił Kołodko, w 2004 roku deficyt budżetowy wzrośnie z 4,1 do 4,8 proc. PKB (według unijnej metodologii ESA 95). Poniżej limitu z układu w Maastricht spadnie w 2006 roku, osiągając 2,9 proc. - Ograniczenie deficytu poniżej 3 proc. w 2005 roku jest całkowicie nierealne - powiedział Kołodko, nie podał jednak, ile wyniesie wtedy dziura w finansach publicznych. Mimo to wicepremier podtrzymał opinię, że Polska ma szansę przystąpić do strefy euro już 1 stycznia 2007 roku.

Taka interpretacja jest nie do pogodzenia z prawem europejskim. Gerassimos Thomas, rzecznik Komisji Europejskiej, wskazał, że KE i Europejski Bank Centralny przygotują raport o wypełnieniu przez Polskę kryteriów zbieżności na podstawie oficjalnych danych za 2006 r. publikowanych przez GUS w maju 2007 r. Ewentualna pozytywna decyzja Rady UE, dająca nam przepustkę do eurolandu, wejdzie w życie 1 stycznia kolejnego, czyli 2008 roku.
Jędrzej Bielecki z Brukseli
.................................

Artykuł ukazał się w 111. numerze Rzeczpospolitaj z dnia 14.05.03.
Anonim uznał ten artykuł za szczególnie interesujący
i wysłał ten list za pośrednictwem automatu pocztowego

LINKI Z PRASY:
"Rozwiązanie wychodzące naprzeciw środowiskom twórczym"
(PAP, MN/16.05.2003)
"Dzielenie podatku na troje - rozmowa z wiceministrem finansów Janem Czekajem"
(Gazeta Wyborcza/19.05.2003)
"Ministerstwo Finansów od kilku dni trąbi, że obniży koszty uzyskania przychodów twórców z tytułu praw autorskich z 50 do 20 proc...."
(GAZETA.PL 20.05.2003)

POWRÓT DO KRONIKI

 
PROTEST TWÓRCÓW   DO GÓRY
 
 LINKI 2006

  PODPISY
Zobacz LISTĘ SYGNATARIUSZY PROTESTU
  FORUM
PUBLICYSTYKA,
panel dyskusyjny
  NAPISZ
OPINIE, OCENY, WYPOWIEDZI...
 PRASA pisze...
PRASA O PROTEŚCIE TWÓRCÓW
HOME   PORTFOLIA   BIAŁO-CZERWONA/ White-Red   PROTEST TWÓRCÓW   TWÓRCY I PRAWO   KONTAKT  
copyright 2003-2021 - ® Janusz Kobyliński