HOME
PORTFOLIA / TECZKI
BIAŁO-CZERWONA / WHITE-RED
PROTEST TWÓRCÓW
BANK KALENDARZY
BANK WYSTAW
TWÓRCY I PRAWO
O NAS
KONTAKT
aktualizacja: 1.09.2018
 
 HISTORIA
 PAMIĘTACIE?

  Kronika 2003
Relacje z PROTESTU z 2003 roku
 
Prasa o PROTEŚCIE   NOWELIZACJA VAT menu  

VAT W EUROPIE

Szwecja:
Katarzyna Krosny
(tel. +46 8305 102)
(Producent filmowy. Mieszka i pracuje od piętnastu lat w Sztokholmie. Współpracuje z czołówką reżyserów całej Skandynawii. Była szefem produkcji nominowanego siedmiokrotnie do nagrody Felixa w 1990 roku filmu "Anioł stróż" w reżyserii Suzanne Osten. Wyprodukowany przez nią dla szwedzkiej telewizji serial "Raport do nieba", został w 1994 roku uznany na festiwalu w Kolonii za jedną z dziesięciu najlepszych produkcji telewizyjnych na świecie. Obraz w reżyserii Bo Widerberga "Życie jest piękne" był nominowany w 1996 roku do Oscara w kategorii - najlepszy film zagraniczny i nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.)

Jeśli agencja zawiera w imieniu aktora umowę na wykonanie roli zarówno w filmie jak i reklamie ? dolicza 6% VAT (w Szwecji MOMS) do faktury. Rozlicza aktora bez udziału podatku VAT. Podobnie, jeśli aktor samodzielnie podpisuje ?umowę o dzieło? również nie podlega podatkowi VAT.

W przypadku plastyków, którzy najczęściej sprzedają swoje prace poprzez galerie, w dużym przybliżeniu wygląda to następująco: galeria sprzedając nabywcy dzieło artysty plastyka, dolicza 25% VAT. Potrąca przeważnie 50% uzyskanej kwoty i resztę wypłaca autorowi. Daje to mu szansę na rozliczenie połowy uzyskanej stawki VAT, wliczając VAT poniesiony w kosztach wytworzenia dzieła.

Niemcy:
Tadeusz Kruszyński
(tel. +49 3831 391218)
(aktor, absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni, pracuje od ok. 10-ciu lat w jednym z teatrów muzycznych w Niemczech)

Aktor pracujący w Niemczech, nie podlega obowiązkowemu podatkowi VAT. Jeśli jednak nie jest zatrudniony na etacie, opłaca mu się zarejestrować jako podatnik VAT, bowiem nabywa wówczas prawo do świadczeń socjalno-emerytalnych (prawdopodobnie jest to równoznaczne z prowadzeniem jednoosobowej działalności). Zatrudnienie etatowe, automatycznie gwarantuje uzyskanie wspomnianych świadczeń.

Radca Prawny Ambasady Niemiec w Polsce, w telefonicznej rozmowie potwierdza, że indywidualne kontrakty (a więc zawarte na podstawie ?umowy o dzieło?) nie podlegają podatkowi VAT. Obciążenie VAT-em indywidualnych kontraktów w Polsce nazywa ?niezrozumiałym?, bowiem podatek taki dotyczy tylko rozliczeń między firmami w obrocie towarami lub usługami.

Holandia:
Redbad Klynstra
(tel. +48 601 290 404)
(aktor z podwójnym obywatelstwem: polsko-holenderskim, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, mieszkający w Warszawie i Amsterdamie)

Aktor podpisujący w Holandii indywidualny kontrakt, nie podlega podatkowi VAT. Co więcej, w kosztach uzyskania przychodu może rozliczyć masażystę, fryzjera, kosmetyki, ubrania, wszelkiego rodzaju ćwiczenia i treningi, etc.

Hiszpania:
Jarosław Bielski
(tel. +34 616 471 333)
(aktor, reżyser, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, wykładowca Królewskiej Wyższej Szkoły Teatralnej w Madrycie, mieszka w Hiszpanii od 18-stu lat)

Hiszpanii aktorzy nie podlegają obowiązkowi płacenia VAT-u. Umowy do pracy podlegają opodatkowaniu osobistemu, który to podatek może się wahać od 2% do 6% aż do 15%, w zależności od typu umowy. VAT płacą tylko przedsiębiorcy i trzeba mieć odpowiednią licencje na wykonywanie danego zawodu. Aktorzy nie musza mieć takiej licencji. Pracują na zasadzie niezależnych osób fizycznych i za swoje zarobki płacą podatek, który tu nazywa się IRPF. Normalnie jest on w wysokości 15%. Ważne jest to ze gdy pobierany jest ten podatek, nie może być już pobierany VAT, gdyż albo jedno albo drugie. VAT u nas nazywa się IVA. Ja na przykład jestem pracownikiem państwowym w Królewskiej Wyższej Szkole Teatralnej i pobierany mi jest podatek na ubezpieczenie, jakieś tam sprawy zawodowe no i to IRPF. Gdy pracuje jako aktor w telewizji albo w kinie pobierają mi 15% IRPF. Nigdy VAT. To nie ma nic wspólnego z typami umów o prace niezależnych artystów. Tu zresztą wszyscy są niezależni, gdyż każdy mając dowód osobisty może podpisać taki kontrakt w kinie czy w telewizji. Nie ma innych wymagań. Przy niektórych umowach wymaga się specjalnych zaświadczeń o stałym płaceniu na ubezpieczenie, gdyż teoretycznie wolny artysta powinien sobie sam opłacać ubezpieczenie, ale to inna para kaloszy. Jeśli chodzi o VAT, to go nie płacimy.

...................

WKRÓTCE NASTĘPNE DANE. Czekamy również na informacje od Was...


 
WIEŚCI OD   DO GÓRY
 
 LINKI 2006

  PODPISY
Zobacz LISTĘ SYGNATARIUSZY PROTESTU
  FORUM
PUBLICYSTYKA,
panel dyskusyjny
  NAPISZ
OPINIE, OCENY, WYPOWIEDZI...
 PRASA pisze...
PRASA O PROTEŚCIE TWÓRCÓW
HOME   PORTFOLIA   BIAŁO-CZERWONA/ White-Red   PROTEST TWÓRCÓW   TWÓRCY I PRAWO   KONTAKT  
copyright 2003-2018 - ® Janusz Kobyliński